Technologia światłowodowa to nowa, innowacyjna metoda służąca min. do pomiaru naprężeń w konstrukcjach i procesach geotechnicznych, wykorzystująca jako nośnik sygnału światło a nie prąd elektryczny, daje to olbrzymie możliwości wszędzie tam gdzie sygnał musi pokonywać duże odległości lub użycie systemów elektrycznych jest zabronione ze względów bezpieczeństwa.

Czujniki światłowodowe

Typowe zastosowanie

Monitorowanie odkształceń kanałów ściekowych
Monitorowanie odkształceń tuneli
Monitorowanie naprężeń w trakcie wykonywania próbnych obciążeń pali fundamentowych

Opis

GEO-Instruments wraz z wiodącym producentem rozwiązań światłowodowych czujników pomiarowych firmą Sylex, zapewniają najwyższą jakość obsługi poprzez projektowanie oraz instalacje systemów dla wszystkich aplikacji związanych z monitorowaniem stanu konstrukcji za pomocą sensorów światłowodowych.

Obejmuje to unikalne modułowe monitorowanie np. kanałów ściekowych i tuneli, które z powodzeniem stosowano w Londynie i Berlinie do monitorowania nowo powstałych tuneli dużych średnic.

Najczęściej używamy światłowodowych czujników z siatką Bragga (FBG) firmy Sylex. Jest to elastyczne rozwiązanie do instalacji na budowie, ponieważ z uwagi na łatwość aplikacji nie trzeba przeprowadzać skomplikowanego instruktażu na czas instalacji.

Element pomiarowy FBG mierzy odkształcenie i temperaturę. Za pomocą różnych mechanizmów przetwornika, może ono również mierzyć inne wielkości fizyczne takie jak: ciśnienie, przemieszczenie, siłę, obciążenie, przyspieszenie i nachylenie.

Zalety

  • Z natury bezpieczne: Może być stosowany w obszarach, w których zabroniony jest sygnał elektryczny lub iskrzenie, nawet w środowisku wybuchowym
  • Niezawodny: Przesyłanie danych za pomocą światłowodów jest możliwe dzięki zastosowaniu środków telekomunikacyjnych w postaci szerokopasmowego dostępu, z niskimi stratami i zdolnością przenoszenia sygnału na duże odległości bez potrzeby stosowania wzmacniacza. Odporny na zakłócenia elektrostatyczne, elektromagnetyczne i radiowe. Umożliwia rejestrację mikro odkształceń w czasie rzeczywistym.
  • Niskie koszty utrzymania: Długa żywotność przewodów światłowodowych, które nie wymagają specjalnej kalibracji.
  • Elastyczny: Może być stosowany w ekstremalnych temperaturach i trudnych warunkach. Ponieważ czujniki wbudowane w przewody są bardzo małe, można je montować na konstrukcjach przy minimalnej oddziaływaniu na nią.
  • Oszczędność czasu i kosztów: Multipleksowanie pozwala na zintegrowanie wielu dziesiątek FBG w jednym światłowodzie, co zmniejsza liczbę kabli światłowodowych, które należy zainstalować. Pozwala to znaczne obniżyć koszty instalacji i zaoszczędza czas potrzebny na instalację.