Bezprzewodowe czujniki zapewniają wysoką precyzję pomiaru, przy minimalnym nakładzie na budowę sieci pomiarowej. Dzięki komunikacji bezprzewodowej i długiej żywotność akumulatorów umożliwiają budowę sieci pomiarowej wszędzie tam gdzie użycie okablowania jest trudne technicznie i jest narażone na częste uszkodzenia.

Bezprzewodowe urządzenia pomiarowe

Typowe zastosowanie

Monitorowanie deformacji tuneli
Monitorowanie nachylenia obudów wykopów lub fasad budynków (pomiar przechyleń)
Lokalizacje z trudnym dostępem oraz brakiem możliwości montażu okablowania

Opis

Większość zainstalowanych przez nas czujników pochylenia jest bezprzewodowa i została połączona w sieć, co zapewnia ich dużą elastyczność, a także niezawodne połączenie komunikacyjne bez potrzeby układania długiego okablowania.

Układy pomiarowe czujników są oparte na technologii MEMS, która między innymi pozwala mierzyć pochylenie w stopniach lub mm/m jednocześnie przy wysokiej częstotliwości.

Przetwarzaniem danych i komunikacją zajmują się zastrzeżone algorytmy, które zapewniają niezawodne wyszukiwanie danych, dystrybucję zasad, autodiagnozę.

Napięcie wbudowanego akumulatora oraz temperatura zewnętrzna są także mierzone w sposób automatyczny. Ta ważna informacja może pomóc w porę wykryć przerwy w działaniu systemu oraz rzetelnie zaplanować konserwację całego systemu.

Dane na bieżąco są przekazywane bezprzewodowo do zbiorczej skrzynki komunikacyjnej, która przesyła zbiorcze wyniki do internetowego interfejsu monitorowania Quickview.

Dzięki wieloletniemu rozwojowi interfejsu oraz algorytmów czujników bezprzewodowych, żywotność naszych produktów jest długa. W zależności od częstotliwości pomiaru, system umożliwia bezobsługowe monitorowanie punktów przez okres nawet od ośmiu do 10 lat.

Nasze systemy były testowane i sprawdzane przez blisko 10 lat wdrożeń w bardzo wymagających obszarach. Jednak zanim podjęto się wdrożeń, przez okres siedmiu lat prowadzone były badania w UCL tj.  jednym z najważniejszych uniwersytetów inżynieryjnych na świecie.

Czujniki służące do pomiaru przechyleń są bardzo kompaktowe i charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Z łatwością można zamontować je za pomocą wiercenia, różnych klipsów lub magnesów na dowolnej konstrukcji.

Stosowane przez nas bramki do transferu danych mają wiele opcji połączeń, aby zapewnić łatwy dostęp do danych.

Obejmują one połączenie USB z laptopem, łączność za pośrednictwem modemu GPRS zasilanego energią słonecznych lub sieci oraz połączenia z innymi bazami danych, rejestratorami danych lub komputerami przemysłowymi.

Bramki transferu danych aby działać poprawnie mogą komunikować się tylko z jednym czujnikiem, tak aby cała sieć mogła wysyłać dane. To sprawia, że wdrożenie jest bardzo elastyczne w porównaniu z alternatywnymi połączeniami za pomocą przewodów.

Alternatywne pomiary

Bezprzewodowe przechyłomierze mogą również posiadać laserowy czujnik dystansu, który dokładnie mierzy odległość od czujnika do danej powierzchni.

Zapewnia to zrozumienie nachylenia konstrukcji, a także bezwzględnego przemieszczenia.

Inne wersje czujnika bezprzewodowego mogą obejmować przetworniki przemieszczenia i czujniki ze struną wibrująca, takie jak tensometry lub piezometry. Pozwala to na zastosowanie całego zakresu oprzyrządowania na tej samej witrynie, przy użyciu unikalnej platformy komunikacji bezprzewodowej oraz przesyłanie wszystkich raportów do tego samego centralnego komputera w celu przekazywaniu danych online.

Zalety

  • Duża dokładność: Czujniki i interfejsy zapewniają wysoką precyzję a elektroniczne pomiary pozwalają na  transmisją danych nawet co 20 sekund.
  • Szybkość i łatwość instalacji: Pozwala uniknąć problemów związanych z zasilaniem, komunikacją i okablowaniem.
  • Elastyczność i duże możliwości: Szeroki zakres zastosowań, nawet w obszarach, w których nie można poprowadzić kabli. Sieć można rozszerzyć na duże odległości oraz szersze obszary, dodając kolejne czujniki.
  • Niskie koszty utrzymania: Żywotność akumulatorów w większości czujników wynosi od 8 do 10 lat, a szczelne i wodoodporne obudowy zapewniają ich trwałość nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
  • Niezawodność: Sieć zapewnia niezawodną transmisję pomiarów bez regularnych wizyt konserwacyjnych. Każdy czujnik przesyła dane do najbliższego kolejnego sąsiedniego czujnika. Jeśli najbliższy sąsiedni czujnik zawiedzie, dane przesyła następny najbliższy sąsiedni punkt pomiarowy.
  • Solidność: Bezprzewodowe czujniki i bramki komunikacyjne mogą działać w temperaturach od -40°C do +85°C.
  • Łatwo dostępne dane: Użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do danych za pośrednictwem przeglądarki w komputerze, tablecie i telefonie komórkowym.
  • Inteligentny system: Dzięki wbudowanemu interfejsowi diagnostycznemu w trakcie pracy systemu, można zdalnie wizualizować i zarządzać kluczowymi elementami jego pracy. Na przykład można śledzić i przewidywać żywotność wbudowanych akumulatorów.